Jogadom

Jak zacząć ćwiczyć jogę? 

Zachęcona instagramowymi postami pomyślałaś o tym, żeby zacząć ćwiczyć jogę? A może dużo siedzisz, czytałaś o prozdrowotnych korzyściach z regularnej praktyki i chcesz spróbować? Niezależnie od przyczyny, jeżeli czytasz ten post, jeszcze nie rozpoczęłaś tej przygody. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zacząć ćwiczyć jogę i nie skończyć po pierwszej praktyce.

Bądź dla siebie wyrozumiała 

Nawet jeśli na co dzień jesteś aktywna, gdy wejdziesz na matę, m

oże być trudno. Stres, który kumuluje się w ciele ma wpływ również na napięte mięśnie. Włókna mięśniowe na przestrzeni lat tracą elastyczność i na początku to całkowicie normalne, że masz problem choćby ze skłonem na prostych nogach! Zamiast się złościć, że nie potrafisz czegoś zrobić, podejdź do tego z czułością i zrozumieniem dla samej siebie. Zaufaj ciału, jeśli daje Ci sygnał, że to maksymalny zakres jego ruchu. Chcąc “za bardzo” zrobisz sobie jedynie krzywdę. Analogicznie wygląda sytuacja, gdy chodzi o czas praktyki. Bywa, że to nie “sky is the limit”, a 5 minut czy drzemka dziecka. I znów – to jest ok! To nie powód, aby robić sobie wyrzuty. 

Pamiętaj o oddechu! Spokojny i głęboki oddech to sygnał dla Twojego ciała, że wszystko jest w porządku i może się rozluźniać. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę? Przyjdź do Jogadom! 

Jeśli jesteś z Katowic i planujesz zacząć przygodę z jogą lub powrócić do niej po przerwie, zapraszamy Cię na zajęcia do naszej kameralnej szkoły! Nasze grupy są niewielkie, dzięki czemu nasze Instruktorki mogą podejść do każdego i pomóc lepiej odnaleźć się w praktyce. Zerknięcie nauczyciela, zwłaszcza na początku jest bardzo przydatne. Nie raz odruchowo ustawiamy się w taki sposób, który może skończyć się kontuzją. Poza tym nie musisz myśleć jakie asany wykonać po sobie i zastanawiać się czy to, co i jak robisz, jest okej. Podczas zajęć jesteśmy dla Ciebie. I tak się składa, że mamy też pewną ofertę… 

Już we wrześniu możesz rozpocząć swoją przygodę z jogą na naszym kameralnym kursie jogi dla początkujących! Jeśli chcesz więcej poczytać o kursie, zapraszam Cię tutaj:

Chcę wiedzieć więcej o kursie jogi!

A jeśli już podjąłeś/aś decyzję, żeby swoją przygodę z jogą rozpocząć z nami zapraszamy Cię bezpośrednio do zapisów tu. Pamiętaj, że nasze kameralne kursy jogi są również prowadzone w formie online, więc możesz się połączyć z nami z jakiegokolwiek miejsca na świecie!

A jeśli w jakiś dzień nie możesz do nas dojechać na zajęcia masz dostęp do kursu przez cały czas prowadzenia przez nas zajęć w szkole, w Katowicach!

Testuj i szukaj

Joga to proces. Jednego dnia wykonasz większy zakres ruchu, innego trochę mniejszy. Podobnie mogą zmieniać się Twoje style praktyki, którą lubisz. Kiedy zastanawiasz się jak zacząć ćwiczyć jogę, najczęściej o tym nie myślisz, ale już po kilku wejściach na matę z pewnością odczujesz różnicę. Spokojny yin, dynamiczna ashtanga, czy pełna skupienia vinyasa. Szukaj tego, co w danym momencie sprawia Ci największą frajdę lub…najmniej odrzuca od regularności. Nie przyjedzie żadna jogowa policja, jeśli zmienisz nurt czy zaczniesz poszukiwania swojej ścieżki. Testuj odpowiednie dla siebie długości praktyk i intensywność. Może założysz dziennik postępów i będziesz notować, po jakich zajęciach czujesz się naładowana energią albo przyjemnie wyciszona?

Baw się jogą!

Zanim zostawisz miliony w sklepach z akcesoriami lub strojami do jogi, przyjdź na zajęcia albo odpal praktykę w domu (z naszym kanałem na YouTube). Dowiedz się więcej o tym, jak powstała i dokąd prowadzi. Możesz wejść w jogową duchowość, możesz też ją odrzucić. Postaraj się tylko nie zrezygnować po pierwszej wizycie na macie. Jej korzystny wpływ na Twoje wnętrze i zewnętrze szybko zauważysz. Ale zanim to się stanie, może postaw sobie wyzwanie? Na przykład udział w jednym naszym mini-kursie lub chociaż 3 praktyki? Joga może być radością i zabawą, tylko daj jej szansę! Spróbujesz?