Jogadom

Jaką jogę wybrać dla siebie? Rodzaje jogi.

Myślisz żeby zacząć praktykę jogi ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź na naszym blogu, który rodzaj jest Ci najbliższy!

W teorii tutaj możesz znaleźć sztywny podział na rodzaje jogi. Jednak, od czasu do czasu pojawia się jakiś nowy rodzaj, bądź nazwa którą często sklasyfikować do konkretnego stylu. W naszej szkole, czasami mamy problem żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jaki to rodzaj jogi. Chyba, że jest to ashtanga joga, albo joga nidra, je ciężko pomieszać z innymi stylami.

Często korzystamy z różnych źródeł, warsztatów i wiedzy pochodzących od różnych nauczycieli. Jednak tak naprawdę wszystkie style i rodzaje jogi mają jedno źródło i pochodzą z hatha yogi.

Wszystkie drogi prowadzą do… o ścieżkach jogi

Kiedyś joga uczona była w przekazie ustnym, w relacji nauczyciel-uczeń. Wtedy uczono tak samo, jak fizyczności również filozofii, stylu życia i technik oddechowych. Dlatego klasyczny podział ścieżek, wywodzący się od Patanjaliego (uznawanego za twórcę jogi) wygląda tak:

  • radża joga – w wolnym tłumaczeniu to joga królewska, która łączy pozostałe cztery w całość
  • bhakti joga – tłumaczona jako joga oddania i miłości
  • gnana joga – joga mądrości i wiedzy
  • karma joga – joga aktywności i działania
  • hatha joga – joga praktyk fizycznych, czyli to, na czym głównie skupiamy się na Zachodzie.

Dlatego też joga, dzięki swojej różnorodności pozwala znaleźć idelną ścieżkę dla każdego. Jednak, skoro tu na zachodzie skupiamy się na fizyczności i głównie takie style jogi oferują szkoły i studia. Skupimy się na niej najmocnej:

Rodzaje hatha jogi:

Tu ważne jest, żeby mieć świadomość tego iż klasyczny podział różni się od tego, jak klasyfikowane są współczesne zajęcia. Klasycznie hatha joga to, jedna z 5 głównych odmian jogi.

Hatha joga skupia się na: asanach (pozycjach jogi), pranajamie (oddechu) i krijach (czyli oczyszczaniu). I w tym wielkim worku technik i nauk mieści się wszystko, co w jakimś kawałku możesz spotkać na zajęciach.

Aktualnie mniej jest tu technik metafizycznych, a większy nacisk kładzie się na praktyki fizyczne. Jednak wciąż dzięki jodze zyskujesz: dążenie do odnalezienia harmonii, balansowanie energii w ciele, czy praktykowanie 8 gałęzi jogi (nie tylko asany, ale też medytacja, oddech itd.) – takie aspekty, które ujęte są w klasycznej jodze.

Dziś natomiast znajdziesz zajęcia hatha jogi i na nich raczej możesz spodziewać się: spokojnych ruchów, skupienia na pozycjach, braku dynamicznych przejść.

Rodzaje jogi – Iyengar

Joga Iyengara charakteryzuje się niesamowitą precyzją, jeśli chodzi o wykonywanie pozycji. Podczas praktyki korzysta się z rozmaitych pomocy, takich jak paski, koce czy klocki, które ułatwiają prawidłowe wykonanie pozycji nawet początkującym. Dzięki temu ta odmiana jogi staje się dostępna również dla osób z różnymi schorzeniami.

Rodzaje jogi – ashtanga vinyasa:

Ashtanga joga była nauczana przez Sri K. Pattabhi Joisa. To rodzaj praktyki dynamicznej, w której pozycje ułożone są w stałe sekwencje, dzięki czemu zawsze wykonuje się je w tej samej kolejności. W asanach często zatrzymujemy się na pięć oddechów.

Bardzo ważne jest tutaj zsynchronizowanie ruchu i przechodzenia do kolejnych pozycji z oddechem. W tej odmianie pozycje są uczone na zajęciach mysore – w relacji nauczyciel- uczeń.
I to tutaj należy zacząć swoją przygodę z tym stylem jogi, właśnie po to żeby krok po kroku poznać asany i połączyć przejścia z oddechem.  Ashtanga jest piękną praktyką, ale potrzeba do niej dużego zaangażowania i oddania, co może wydawać się trudne przy naszym stylu życia, ale osobiście uważam, że bardzo potrzebne.

Możesz też spotkać się z zajęciami: „Ashtanga joga – pierwsza seria”, albo „led class”. Na te zajęcia warto przyjść mając podstawy jogi i jogi dynamicznej, bo to zajęcia z bardziej skomplikowanymi asanami i w dużo sztbszym tempie.

Rodzaje jogi – vinyasa:

Tutaj pozycje nie są ułożone w stałe sekwencje, często każde zajęcia wyglądają inaczej i mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb. Tu podstawą jest łączenie płynnego ruchu z oddechem. W asanach zostaje się krótko, a często nawet przez cały czas jest się w ruchu.

Ta odmiana jogi wzmacnia i uelastycznia całe ciało, wspaniale relaksuje i pozwala odpocząć umysłowi. Tutaj też warto sprawdzić, czym charakteryzuje się vinyasa w konkretniej szkole: może pojawić się słowa takie jak: slow (gdzie będzie ona spokojniejsza), power (bardziej wymagająca), wzmacniająca, rozciągająca, rozluźniająca itd.

Rodzaje jogi – powięziowa:

To spokojna praktyka jogi, oparta na wiedzy o powięzi. To rodzaj jogi, w którym robiąc skłon w dół możesz dać sobie chwilę czasu na zastanowienie się, czy przypadkiem dla ciała dziś nie będzie wygodniej zgiąć kolan i poszukać innego ruchu niż zawsze. To joga w której nie ciało dopasowuje się do asany, ale wręcz odwrotnie. Tutaj nauczyciel kładzie nacisk na własne poszukiwania kształtu i struktury pozycji. W zasadzie te wskazówki pasują do każdego rodzaju jogi, jednak na tych zajęciach nacisk na taką praktykę jest największy. To tu zamiast starać się panować nad ciałem, ucz się z nim współpracować, a wtedy każdy ruch będzie ruchem powięziowym i każda joga będzie jogą powięziową.

Rodzaje jogi – joga kundalini:

To najbardziej uduchowiona odmiana hatha jogi. Kundalini, od której pochodzi jej nazwa, jest energią spoczywającą u podstawy kręgosłupa, symbolicznie przedstawianą pod postacią węża. W momencie, gdy kundalini się obudzi, przechodzi w górę przez wszystkie czakry, czyli centra energetyczne w ciele, oczyszcza je, a gdy dociera do czakry korony, pozwala praktykującemu doświadczyć samadhi, czyli stanu, w którym ciało, oddech i myśl stają się jednym. W tej praktyce duży nacisk kładzie się na pracę z energią i czakrami, jednak jak w jodze powięziowej – ten efekt możesz uzyskać w każdym innym stylu jogi również.

Tutaj na zajęciach poza asanami praktykuje się również specjalne techniki oddechowe, śpiewa mantry, używa się mudr i medytacji.

Rdzaje jogi – Joga Nidra

Joga Nidra to technika relaksacji, zwana jogą snu psychicznego. Jest to jedna z jogicznych metod polegająca na utrzymywaniu całkowitej pasywności. Jej głównym celem jest osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia, dobrego samopoczucia i połączenia z własnym wnętrzem. Pozwala na kontrolowane wycofanie się ze świata wrażeń. Praktykuje się ją w pozycji leżącej, sesja trwa ok 30-50 minut. Pozostajemy w tym czasie w totalnym bezruchu i wsłuchujemy się w głos nauczyciela lub nagrania.

Jest to rodzaj jogi, której nie da się praktykować samodzielnie – potrzebujemy nauczyciela lub nagrania.

Inne rodzaje jogi:

Możesz znaleźć również zajęcia: hot joga, joga hormonalna, dla kobiet w ciąży, joga twrzy, jofa czakralna, joga śmiechu, czy bardzo widowiskowa acro joga i aerial joga. O czym są te zajęcia? Sama ich nazwa mówi już dużo! oza tymi wymienionymi możemy wyróżnić inne ścieżki jogi, choć nie są tak popularne i często niesprecyzowane. Wiele z nich zajmuje się jedynie wycinkiem całego obrazu, pojawia się tu chociażby joga hormonalna, joga twarzy, joga dla kobiet w ciąży czy joga śmiechu. Bardzo widowiskowe są również zyskujące obecnie popularność acro joga (wykonywana w parach) i aerial joga (asany wykonywane są na hamakach podwieszonych pod sufitem).