Jogadom

Jak przygotować się do zajęć jogi, przeczytaj 5 wskazówek.

Twoje pierwsze zajęcia jogi mogą łączyć się z jednej strony z ekscytują i radością, ale również mogą być dla Ciebie stresujące, szczególnie jeśli to Twój pierwszy raz. Nawet, jeśli zdecydujesz się na kurs jogi dla początkujących i teoretycznie wszyscy dopiero zaczynają, to wciąż pojawia się w głowie wiele pytań. Poza tymi, czy dasz radę również te jak przygotować się do takich zajęć. Dlatego w tym artykule zostawimy naszym zdaniem 5 najważniejszych wskazówek, jak się ubrać, co ze sobą zabrać i czy rzeczywiście dasz sobie radę. Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom poczujesz się pewniej i będziesz cieszyć się swoimi pierwszymi zajęciami jogi.

1. Jak ubrać się na jogę

Kiedy zadajecie t pytanie, nasza odpowiedź jest jedna: wygodnie! Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Wygodne, czyli jakie? Najczęściej kobiety na jogę wybierają leginsy i topy/t-shirty z bawełny, bądź z materiałów oddychających. Mężczyźni wybierają krótkie spotowe spodnie, czasem dresy, dużo rzadziej leginsy i t-shirt. Jeśli nie lubisz obcisłych ubrań, możesz założyć luźniejsze. Unikaj jednak ubrań zbyt luźnych, które mogą przeszkadzać w wykonywaniu pozycji.
  • Cz muszą być dobrze dopasowane? Choć luźne ubrania mogą wydawać się komfortowe, mogą utrudniać nauczycielowi obserwację Twojej postawy. W luźnych spodniach nie widać ułożenia kolan, ud, czy miednicy, a to czasami bywa kluczowe w prawidłowym ustawieniu Twojej postawy.
  • Warswy się przydają: Warto zabrać ze sobą lekką bluzę lub sweter, który można założyć przed lub po zajęciach. Przeważnie zajęcia jogi zaczynają się od relaksu/praktyki oddechu i kończą również w pozycji leżącej – savasanie. Warto więc wtedy móc okryć ciało, kiedy będzie chłodniej.

2. Czy jogę praktykuje się w butach?

Zdecydowanie nie! Praktyka jogi odbywa się na boso, a jest to istotne z kilku powodów:

  • Stabilność świadomość ciała: Praktyka bez butów i bez skarpetek (chyba, że bardzo, bardzo nie chcesz pokazywać stóp, wtedy możesz zabrać skarpetki antypoślizgowe – najlepiej 5-cio palczaste) pozwala poczuć lepiej podłoże pod stopami. W bezpośrednim kontakcie – stopa/mata możesz budować świadomość pracy stopy, przyczepności i równowagi.
  • Bezpieczeństwo: Które wynika ze stabilności i kontaktu z ziemią. Zwiększenie kontaktu stóp z matą, zapewnia lepszą przyczepność i stabilność podczas wykonywania pozycji. W skarpetkach możesz się po prostu ślizgać, a w butach nie budujesz świadomości pracy Twojej stopy.

Zanim wejdziesz na shalę, zwyczajnie ściągasz buty. I zostawiasz je najczęściej w szatni, razem z okryciem wierzchnim.

3. Co z matą do jogi?

Przeważnie na pierwszych zajęciach jogi nie musisz martwić się o zakup własnego sprzętu. Większość studiów jogi oferuje podstawowe wyposażenie dla swoich uczniów, w tym maty, paski, klocki oraz koce. Sporo z nich również posiada na wyposażeniu matę do jogi, choć akurat w matę wart zainwestować, po kilku pierwszych lekcjach, albo tuż po skończeniu kursu jogi dla poczatkujących, jeśli wiesz że chcesz kontynuować swoją praktykę.

  • Mata do jogi: Jeśli masz już matę do jogi, warto ją ze sobą zabrać na zajęcia. Jeśli jednak nie wiesz, jaką matę wybrać/kupić możesz zawsze poradzić się w szkole jogi. Istotne parametry jeśli chodzi o zakup maty do jogi to: jej grubość, materiał – tu istotna jest Twoja potliwość, waga jeśli chcesz podróżować i również materiał, bywają maty które po krótkim czasie używania sie kruszą i niszczą. Czasem lepiej zapłacić ciut więcej i mieć matę na kilka lat!
  • Kloceki do jogi: Pomagają one w praktyce jogi. Czasem wspierają praktykę, kiedy ciało jest zbyt sztywne, czasami ułatwiają trudniejsze, balansowe pozycje, ale też bywa że możesz ich użyć do wsparcia ciała np. przy otwieraniu klatki piersiowej w pozycji leżącej. Nie musisz mieć klocka do jogi, żeby ją praktykować. Są style jogi, takie jak ashtanga vinyasa joga, gdzie nie używa się pomocy.
  • Pasek do jogi: To pomoc, którą czasem warto mieć, ułatwia utrzymanie pozycji oraz pomaga w zwiększeniu zakresu ruchu. Ale wciąż – studia jogi przeważnie mają paski, a w domu możesz użyć nawet paska do spodni, czy szlafroka. Zdecydowanie nie jest to niezbędny element.
  • Wałek do jogi przeważnie używany jest do pozycji relaksacyjnych, wspierających ciało. Niezbędny nie jest i wałki w szkołach jogi są dostępne. Z czasem jednak sam/a uznasz, że taki bolster to złoto i być może zakupisz go dla siebie, do domu.

4. Czy można jeść przed jogą i pić w trakcie zajęć?

  1. Jedzenie: Staraj się zjeść lekki posiłek na 2 godziny przed zajęciami, a duży posiłek ok. 4 godziny wcześniej. Dobrze jest praktykować jogę na lekkim głodzie, zdecydowanie unikaj ciężkich posiłków. Lekki i nie pełny żołądek będzie komfortem w czasie praktyki jogi, gdzie sporo się będziesz schylać, wydłużać, czy skręcać. Tu głównie chodzi o Twój komfort, ale też bezpieczną praktykę – z pełnym bzuchem ciężko jest zaangażować głębokie mięśnie do pracy!
  2. Picie: Nawadniaj organizm przez cały dzień – pamiętaj, że 2 litry to absolutne minimum w ciągu dnia. Podczas zajęć jogi nie pijemy, chcemy dbać o wewnętrzny ogień- agni i rozgrzanie ciała również energetycznie od wewnątrz. Picie wody gasi nasz wewnętrzny ogień i rozprasza uwagę. Zamiast pica przez 60-90 minut jogini oddychają nosem, co pozwala nie wysuszyć się śluzówkom. W naszej szkole zawsze znajdziesz herbatę/wodę, ale możesz też po prostu wziąć ze sobą butelkę, żeby po zajęćiach się napić.

5. Nie oczekuj wiele, ale bądź ciekawy/a

Kurs jogi w katowicach, joga dla początkujących, Twoja pierwsza lekcja jogi.

We Wschodnich naukach i filozofii pojawia się pojęcie umysłu początkującego, możemy porównać to z umysłem i ciekawością dziecka. I choć w świece obrazu i filmu ciężko nie mieć wyobrażeń i oczekiwań, to jednak postaraj się zachować w sobie dziecięcą ciekawość. Joga to nie tylko fizyczna praktyka, ale także mentalna podróż. Przychodząc na zajęcia z otwartym umysłem i ciekawością, dasz sobie szansę na odkrycie nowych możliwości:

  • Nie oczekuj perfekcji: to Twoje pierwsze zajęcia jogi przecież! Jest to czas na naukę, eksperymentowanie i doświadczanie. W praktyce jogi uczysz się cierpliwości i z czasem również zaczynasz rozumieć, że praktyka to to proces. Tu nic od razu się nie wydarzy, nie musisz od razu wykonywać wszystkich pozycji idealnie, a niektóre asany i ich wykonanie liczy się w latach, zdecydowanie nie miesiącach.
  • Skup skieruj uwagę na oddech: Oddech jest kluczowym elementem naszego życia, ale też praktyki jogi. Dzięki świadomej pracy z oddechem będziesz móc również pracować z koncentracją i uważnością. Oddech pomoże Ci też zrelaksować się i skoncentrować na chwili obecnej.
  • Ciesz się procesem: Joga to nie rywalizacja. Każdy z nas ma inną historie, inne możliwości ciała, inną budowę i styl życia. Praktyka jogi pozwala odpuścić napięcia, zrelaksować ciało, powoli i stopniowo podejmować nowe wyzwania i tworzyć coraz bardziej skomplikowane kształty z Twojego ciała. To wszystko jest procesem, który uczy kontaktu ze sobą i budowania relacji. Bądź więc cierpliwy i ciesz się każdym krokiem na tej ścieżce.

Przygotowanie się do pierwszych zajęć jogi może pomóc Ci poczuć się bezpieczniej i spokojniej. Jednak wciąż, doświadczysz tego wszystkiego dopiero wtedy, kiedy przyjdziesz na zajęcia i zaczniesz praktykę jogi. Zabierz więc ze sobą wygodne ubrani i otwarty umysł, znajdź ideale zajęcia dla siebie w Twoim mieście – może być to kurs jogi dla początkujących, albo łagodna joga. I przyjdź na swoją pierwszą lekcję jogi, nie czekaj na jutro. Zapisz się jak najszybciej!

Możesz dołączyć do naszego kameralnego kursu jogi dla początkujących! Kliknij tu i dowiedz się więcej!