Jogadom

Dlaczego odczuwasz ból szyi?

Boli mnie szyja, mam napięte mięśnie karku, spięte barki.. tylko co to tak naprawdę znaczy? Myślałeś kiedyś o tym? I jak często odczuwasz ból szyi?

Nasza szyja składa się z 7 kręgów, które kierują i poruszają naszą głową, to ok 4kg. Liczne mięśnie, więzadła i nerwy zapewniają odpowiednią, stabilną pozycję kręgów, służąc jednocześnie do ich obracania czy pochylania.

Twoja szyja może cierpieć, kiedy przez dłuższy czas mięśnie nie są prawidłowo ułożone:

  • zła postawa ciała,
  • źle dobrana poduszka,
  • wysiłek fizyczny nadmiernie obciążający mięśnie szyi.

Ból szyi i promieniowanie napięć

Nadmierne napięcia z kolei mogą urudniać prawidłowy obieg krwi, w skutek czego tkanka powięziowa zacznie się sklejać i zwiększać sztywność szyi. Ból i napięcie szyi może przenosić się na barki i ramiona, promieniować do łokcia, czy palców dłoni. Ból szyi może być również odczuwany z tyłu głowy. W konsekwencji może powodować jej bóle czy zawroty głowy. Może nawet wywoływać problemy ze wzrokiem oraz napięcia w szczęce.

Przyczyny bólu szyi

Przyczyn bólu szyi może być wiele, jednak najczęstsze z nich to:

Zła postawa – ciągłe pochylanie się do przodu – zobacz w jakim ułożeniu teraz jest Twoja szyja. Mięśnie szyi kompensują ten ruch poprzez nadmierne rozciąganie i przyciąganie. Jeśli dużo siedzisz przy komputerze – Twoja głowa sięga do przodu ciągnąc ze sobą szyję i ramiona, co obciąża więzadła i mięśnie wokół odcinka szyjnego kręgosłupa.


Płytki oddech – siedząc najczęściej oddychasz płytko przez klatkę piersiową, zapominając o oddychaniu z brzucha. W rezultacie przepona nie porusza się wystarczająco, więc płuca rozszerzają się przy wdechu. Kiedy nie mogą rozszerzyć się w kierunku brzucha, klatki piersiowej lub pleców, wtedy jedyny kierunek jest w górę. A to prowadzi do uniesionych ramion i napięcia w szyi.

Stres i inne napięcia – nadmierna nerwowość, konflikty wewnętrzne, jak i traumy to silne źródła stresu. Najczęściej odzywają się bólami pleców, szyi i głowy. Często będąc zdenerwowanym napinasz żuchwę, a tym samym mięśnie szyi, albo mocno zaciskasz pięść, a tym samym barki i ramiona.

Źle dobrana poduszka – Śpisz ze zgiętym lub skręconym kręgosłupem szyjnym? Rano po spaniu często możesz odczuwać ból lub sztywność. Szyja, a ramiona, barki i kręgosłup szyjny są wtedy mniej elastyczne.

Schorzenia kręgosłupa szyjnego.

Ból szyi, jak pomóc sobie na codzień?

W ostrym bólu i napięciu warto skorzystać z pozycji relaksacyjnych i terapii ciepłem – szalik, termofor, okłady. Jednocześnie warto również udać się do specjalisty, żeby zobaczyć czy ból wynika z nieprawidłowej postawy, czy może jednak jest to schorzenie w odcinku szyjnym. W 90% przypadków bóle szyi to zła postawa ciała! Dlatego nic Ci tak nie pomoże jak świadomy i mądry ruch ukierunkowany na konkretną pracę. Jednocześnie warto ruszać szyją we wszystkich kierunkach rozluźniając i wydłużając mięśnie szyi.

Jak sobie pomóc?

Zacznij od prawidłowej postawy ciała – otwarcie klatki piersiowej i ściągnięcie łopatek, a tym samym barków w dół, to postawa otwarta budująca również pewność siebie. Jednak na początku ciężko jest utrzymać taką postawę przez cały dzień, ale to co możesz zrobić, to:

  • zmieniać pozycję w czasie swojej pracy
  • rób krótkie przerwy na ćwiczenia rozluźniająco-rozciągające,
  • zwracaj uwagę na oddech – 360 stopni, czyli przeponą – weź wdech i niech uniesie się Twój brzuch i klatka piersiowa, jednocześnie rozszerzając żebra,
  • znajdź czas na krótki relaks/wyciszenie – obniżając stres, rozluźniasz napięte mięśnie
  • dobierz odpowiednią poduszkę dla siebie. Tak żeby budzić się wypoczętym i zregenerowanym

Możesz też skorzystać z naszego kursu jogi dla kręgosłupa i lekcji dedykowanych odcinkowi szyjnemu kręgosłupa, jak i rozluźnieniu napięć w okolicy twarzy. A swoje ulubione ćwiczenia zabrać ze sobą na krótkie przerwy w pracy. Jak dowiedzieć się więcej o kursie i znaleźć dostęp do ćwiczeń? Tutaj znajdziesz link do naszego kursu!

ból szyi kurs jogi kręgosłupa joga dla każdego praktyka jogi