Dlaczego bolą mnie plecy? O mięśniu biodrowo-lędźwiowym..
Mięśnie toniczne i fazowe.
W naszym ciele mamy mięśnie fazowe, aktywowane w czasie ruchu np. mięsień pośladka i mięśnie toniczne, które często pracują poza naszą wolą. Mięśnie toniczne są bardziej wytrzymałe niż fazowe i potrzebują dużo czasu na rozluźnienie. Napięte mięśnie toniczne przejmują pracę mięśni fazowych. To z kolei tworzy długotrwałe napięcia w naszym ciele, powodując m.in. ból pleców, nóg, napięcie bioder, barków, szyi – w zasadzie w całym ciele. Jak się domyślasz mięsień biodrowo-lędźwiowy jest właśnie mięśniem tonicznym!
Dodatkowo jest to mięsień, który w łonie mamy odpowiedzialny jest za pozycje embrionalną, która dla płodu jest w pozycją wspaniałą. Skulenie się kojarzyć Ci się może z lękiem i napięciem i właśnie z tymi emocjami powiązany jest ten mięsień. Bo pozycja embrionalna jest dla nas (układu nerwowego) pozycją, w której czujemy się najbezpieczniej.
uff.. dużo tego już! A to być może dopiero początek..
Żeby było prościej zostawiam Ci zdjęcie naszego dzisiejszego bohatera. Jak widzisz łączy on odcinek piersiowy i lędźwiowy z naszymi biodrami. Mięsień ten jest odpowiedzialny za utrzymanie pozycji pionowej naszego ciała, oraz ruchy w stawie biodrowym takie jak: zginanie bioder, przywodzenie i rotacja zewnętrzna biodra. A napięty często jest przyczyną bólu pleców.
Napięty mięsień biodrowo-lędźwiowy, to poważny problem w naszym ciele..
Napięty mięsień biodrowo-lędźwiowy może być przyczyną: bóli miesiączkowych, bólu pleców, ograniczonej ruchomości stawów biodrowych, niewydolnej przepony, przodopochylenia miednicy, słabych mięśni brzucha, W konsekwencji zaś napięcie te może rzutować na całe nasze ciało. Bo mięsień ten łączy dół ciała (nogi) z górą (kręgosłupem, żebrami, narządami, aż do czubka głowy)..
Co przede wszystkim nie służy naszemu mięśniu?
Siedzący tryb życia, napięty brzucha i przepona, nadmierne treningi: bieganie, rower, a więc brak ruchu bioder we wszystkich kierunkach. Stres, lęk i niepokój są dodatkowymi czynnikami, które mimowolnie (poza kontrolą naszej woli) wpływają na jeszcze większe napięcie mięśnia.
Znasz przyjemne uczucie motyli w brzuchu? Albo zaciśnięcie żołądka w wyniku reakcji stresowej? To właśnie te reakcje również wpływają na mięsień biodrowo-lędźwiowy. Jak to się dzieje? Za pomocą nerwu błędnego, który swoje liczne rozgałęzienia ma właśnie w brzuchu. To tam mając bezpośredni kontakt z przeponą – mięśniem oddechowym również wpływa na mięśnie biodrowo lędźwiowe!
Układ nerwowy a mięsień biodrowo-lędźwiowy.
Więc jak widzisz jest to mięsień również mocno połączony z ośrodkowym układem nerwowym! A jego długotrwałe napięcie, czy też długotrwała sytuacja stresowa skraca ten mięsień i zmniejsza jego mobilność i funkcjonalność. To z kolei prowadzi do nierównowagi mięśniowej w ciele i budowaniu kolejnych napięć i dysfunkcji.
Jak sobie pomóc na codzień?
Jak sobie pomóc na co dzień, żeby mięsień rozluźniać i niwelować ból pleców, stres i napięcia?
Kilka rad dla Ciebie:
1. Oddychaj do brzucha – świadomie, każdego dnia przez kilka minut np. wieczorem, żeby uwolnić napięcie z ciała.
2. Zmieniaj pozycje siedzące, rób krótkie przerwy na ruch np. krążenia bioder, rozciąganie ud, przeciągnięcie boków ciała
3. Ściskaj kostkę między nogami, pamiętasz to ćwiczenie z naszych pierwszych zajęć kursu dla początkujących? Jeśli nie, jest na praktyce, którą Ci dziś polecamy!
4. Szukaj momentów i chwil przyjemności, tych które tworzą motyle w brzuchu i zabierają Twoje myśli z tych pełnych niepokoju
5. Praktykuj jogę, pójdź na terapię, odpoczywaj, zadbaj o siebie. Każdy z nas ma innaczej, jedny bardziej pomoże ruch, innym terapia, jeszcze innym czas w naturze – znajdź to, co Ci przynosi ulgę i rób to tak często, jak tylko możesz!
Praktyka jogi na ból pleców
A klikając w poniższe zdjęcie znajdziesz praktykę jogi, która powinna przynieść ulgę napiętym i bolącym plecom.