Jogadom

Styl mysore. Dlaczego warto się przełamać?

Zajęcia w stylu mysore, na początku mogą wydawać się zajęciami dla osób zaawansowanych, mogą powodować zagubienie i budzić obawy. Stąd pomysł na ten tekst: przełam się i przyjdź na zajęcia w stylu mysore!

Czym jest styl mysore? Czym różnią się te zajęcia od innych i dlaczego warto się do nich przekonać? Oraz jakie myśli/wątpliwości/ obawy mogą Ci towarzyszyć na początku swojej praktyki w tym stylu – to wszystko postaram Ci się wyjaśnić w tym artykule. Pamiętam swoje wątpliwości po pierwszych zajęciach i pamiętam, że niechętnie wróciłam na kolejne.. Ale jednak coś we mnie postanowiło, że mimo przeciwności i drobnej niechęci zaczęłam kontynuować swoją praktykę właśnie w tym stylu. Szybko też przekonałam się, że tylko regularne przychodzenie na zajęcia i skupienie się na własnej praktyce pomoże mi przezwyciężyć obawy i pokaże, czy ta praktyka jest również dla mnie.

Styl mysore

Nazwa mysore pochodzi od nazwy miasta w południowych Indiach – Mysore w których praktyka powstała. To właśnie tam Sri K. Pattabhi Jois ułożył sekwencję asan w kilka serii i nazwał ten styl jogi Ashtanga Vinyasa Joga. Wyjątkowość zajęć w stylu mysore polega na wykonywaniu samodzielnie sekwencji asan (pozycji jogi) w tempie dostosowanym do rytmu Twojego oddechu. Praktyka ashtanga jogi zawsze jest tą samą praktyką w sensie kolejności asan, jednak z czasem może się zmienić zakres i tempo jej wykonania. Sekwencje w Ashtanga Jodze są na tyle rozbudowane, że cały czas możesz się rozwijać a nauka w tym systemie nigdy się nie kończy. Dodaje to motywacji dzięki czemu nie tak łatwo jest spocząć na laurach. Tutaj bardzo liczy się zaangażowanie i systematyczność!

Dla kogo styl mysore?

Dla każdego! Tradycyjnie Ashtanga Joga nauczana jest tylko w tym stylu. Na zajęcia przychodzą osoby zaawansowane i początkujące. Jednak to osoba początkująca jest najważniejsza i to jej nauczyciel poświęca najwięcej czasu ucząc krok po kroku sekwencji. Na pierwszych zajęciach uczysz się wykonywać sekwencje powitań słońca, a z zajęć na zajęcia w zależności od budowania siły, koncentracji i możliwości ciała nauczyciel dodaje Ci kolejne pozycje budując i rozwijając Twoją praktykę. To tu uczysz się indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem Twoich potrzeb i zakresów ciała.

Ale ja nie potrafię wszystkiego..

Kiedy przychodzisz na pierwsze zajęcia i inni praktykują płynnie sekwencję, a Ty ledwo z kursu pamiętasz powitania słońca możesz czuć się lekko zagubiony(a) i mieć poczucie, że taki styl jogi jest dla osób zaawansowanych. Nic bardziej mylnego! Przede wszystkim pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Zaraz później miej świadomość, że te zajęcia to nie popis umiejętności, a praktyka własna. Dlatego też osoby praktykujące dłużej nie rozglądają się dookoła i nie patrzą kto ile potrafi, bo nie o to tu chodzi. Na tych zajęciach dzięki samodzielnej pracy uczysz się również akceptować swoje ograniczenia i koncentrować uwagę na własnej praktyce. To tutaj jest czas na doświadczanie, zadawanie pytań i uczenie się w spokojnym tempie, odpowiednim dla Ciebie do własnego rozwoju.

A co jeśli nie pamiętam sekwencji?

To jest najmniejszy problem, choć początkowo wydaje się tym największym 🙂 Jeśli zaczynasz praktykę jogi w naszej szkole – zacznij od kursu jogi dla początkujących, na którym dokładnie i krok po kroku nauczysz się wykonywać powitania słońca i dowiesz się, jak prawidłowo wykonywać pozycje stojące. Tuż po kursie możesz śmiało rozpocząć swoją praktykę w stylu mysore. Są również szkoły, w których nauczanie ashtanga jogi odbywa się w sposób tradycyjny tylko i wyłącznie na zajęciach mysore. Jednak, czy na kursie i czy na zajęciach mysore ostatecznie nie ma to większego znaczenia, gdyż na sali zawsze znajduje się doświadczony nauczyciel, który pokaże Ci krok po kroku sekwencję i poprowadzi dalej.

Pamiętaj! Im bardziej regularna praktyka, tym szybciej zapamiętasz kolejność. Nie przejmuj się tym, że o czymś zapomnisz: zawsze możesz spojrzeć na kogoś obok, albo po prostu zapytać nauczyciela co dalej.. Z czasem praktyka staje się automatyczna i nawet nie zauważysz, kiedy Twoje ciało będzie pamiętało kolejne po sobie asany.

Tylko, że ja jednak wolę kiedy ktoś prowadzi zajęcia..

Wiadomo! Praktyka samodzielna, to wyzwanie – szczególnie na początku. Miło jest, kiedy nauczyciel przychodzi i prowadzi zajęcia, ale czy na pewno chcesz uzależniać się od tego, co zewnętrzne? W czasie mysore nauczyciel uważnie obserwuje uczniów i to tutaj ma czas i przestrzeń, żeby zmodyfikować sekwencję, szybciej zareagować na pojawiający się problem/ograniczenie w ciele, podejść i wytłumaczyć wątpliwości. Pamiętaj, że wciąż jesteś w grupie, mimo że każdy z Was ma trochę inne tempo i poziom zaawansowania praktyki.

Czy wykonywanie ciągle tego samego nie jest nudne?

To wszystko zależy jak do tego podejdziesz! Przede wszystkim dzięki regularnej praktyce tej samej sekwencji szybciej zauważysz progres i zmiany w ciele. Ashtanga Joga jest stylem, który buduje wytrzymałość równocześnie wzmacniając i rozciągając ciało. Dlatego jeśli jesteś elastyczny/a przyda Ci się wzmocnienie, a osobom o silniejszej konstrukcji przyda się praca z elastycznością. W stylu mysore praktykę rozwijasz krok po kroku, dlatego zawsze przed Tobą będzie jakiś cel, do którego dzięki byciu tu i teraz i praktykowaniu swojej sekwencji powoli będziesz się zbliżać!

A co z nudą? To zależy, gdzie kierujesz swoją uważność. Każdy dzień jest odrobinę inny i każdego dnia towarzyszą Ci inne emocje. Raz chce Ci się bardziej, raz wcale innego dnia masz nadmiar siły, a jeszcze innego próbujesz unikać jakiś asan. Tak jest, dzięki stałej praktyce jogi możesz też zauważać zmiany w ciele, bywa że wczoraj stablinie stałeś/aś na głowie, a dziś masz kłopot z równowagą. Taka obserwacja siebie w czasie praktyki może zwrócić Twoją uwagę na to, co dzieje się w życiu – gdzie pojawiają się napięcia, dlaczego dziś trudniej jest złapać balans, albo jeszcze coś zupełnie innego.

Jak więc zacząć?

W Jogadom? Zacznij od kursu jogi dla początkujących – informacje o nowym kursie znajdziesz tutaj, to tutaj krok po kroku pokażemy Ci jak wykonywać sekwencje powitań słońca, wytłumaczymy każdą pozycję stojącą w sekwencji i nauczymy sekwencji końcowej. W czasie kursu zwracamy też szczególną uwagę na inne aspekty jogi, te mniej oczywiste a stanowiące integralną część praktyki: oddech, bhandy (zaangażowanie mięśni głębokich) i drishti.

W szkole w Twoim mieście? Poszukaj szkoły, w której nauczana jest Ashtanga Joga. Zobacz, czy szkoła oferuje jakieś zajęcia dla osób początkujących, czy tylko zajęcia w stylu mysore. Skontaktuj się i zapisz na swoje pierwsze zajęcia w stylu ashtanga jogi!

Przyjdź do naszej szkoły i dołącz do społeczności osób praktykujących ashtanga vinyasa jogę w Katowicach!