Jogadom

Łagodna praktyka. Jak zmniejszyć napięcia w czasie praktyki jogi.

Nie ma większego znaczenia, w jakim stylu praktykujesz. Możesz lubić takie formy jak vinyasa joga, czy ashtanga, albo spokojną yin jogę, czy wolniejszą hatha jogę. Nasz układ nerwowy na wielu poziomach działa tak samo. Korygując więc proste nawyki w czasie praktyki jogi możesz sprawić, że stanie się ona łagoniejsza, a Twój układ nerwowy będzie pracował z poziomu rozluźnienia i wyciszenia. Zwróć więc swoją uwagę na te 5 rzeczy w czasie swojej praktyki:

Rozluźnione spojrzenie będzie wspierać wyciszenie.

Oczy są narządem, który jest najbliżej naszego umysłu. Jeśli Twój wzrok jest stateczny i spokojny również Twój umysł powoli będzie się zatrzymywał. Nie wierzysz? Zatrzymaj się teraz na moment, puść swój wzrok 10 cm w dół przed siebie i weź kilka spokojnych oddechów, może 10 i zobacz, jak teraz się czujesz. Nasze oczy przeważnie patrzą w dwojaki sposób – tunelowo będąc mocno skoncentrowane na punkcie (w pierwotnych czasach była to droga ucieczki przed zagrożeniem, teraz również czasem tak jest), albo peryferyjnie, kiedy widzisz coś przed sobą, ale również masz świadomość rzeczy dookoła Ciebie. Obraz jest wtedy zamazany, ale Ty czujesz się spokojnie. Właśnie taki wzrok, rozluźniony i peryferyjny chcesz utrzymywać w czasie praktyki asan. W praktyce ashtanga jogi każda asana ma swój punkt skupienia wzroku, nazywanym drishti. Taka dyscyplina pozwala zatrzymać umysł, ale też większą uwagę skierować do własnej praktyki. Dodatkowo – rozluźnione oczy, to spokojna twarz, to z kolei aktywuje nerw błędny i cała praktyka staje się też łagodniejsza i spokojniejsza!

Ułożenie głowy i stabilizacja szyi.

Odchylanie głowy w tył, w każdej pozycji będzie napinać i pobudzać do działania. Dodatkowo powoduje napięcie mięśni mostowo-obojczykowych i w jakiś sposób budzi również napięcie w naszym ciele. Często jest tak, że nasza głowa w codziennym życiu jest albo pochylona w dół, do telefonów, albo zadarta w górę. Jak więc prawidłowo ułożyć głowę i poruszać szyją? Zbliż swoją brodę do mostka, łagodnie. Być może poczujesz napięcie w tyle swojej szyi – jeśli tak pewnie jest to efekt dotychczasowych zaniedbań. Mając brodę zbliżoną do mostka skręć głowę w prawo/w lewo nie odchylając głowy w tył i nie skracając szyi. A co jeśli musisz unieść głowę w górę? Pamiętaj o długiej szyi – możesz wyobrazić sobie gorset wzdłóż odcinka szyjnego, albo zapleść palce dłoni z tyłu, na samym końcu unieś brodę w górę. W ten sposób nie skrócisz odcinka szyjnego, a zadbasz o jego wydłużenie.

Zadbaj o podstawy i wciąż wracaj do fundamentów.

Nie spiesz się wchodząc i wychodząc do/z pozycji, a jeśli lubisz intensywną i szybką praktykę zadbaj również o budowanie podstaw. Korzystając ze spokojniejszych zajęć, wracając do podstaw i fundamentów w niespiesznym tempie poprawiasz ustawienie ciała, co później w dynamicznej praktyce stanie się dobrym nawykiem. Intensywna praktyka może być wspaniała, ale czasami bywa tak, że korzystając z takich zajęć możesz wciąż powtarzać te same nie do końca dobre nawyki. Korzystając z zajęć od podstaw, albo wolniejszych i bardziej szczegółowych Twoje ciało być może zacznie inaczej pracować. Dodatkowo koncentrując uwagę na szczegółach i detalach budujesz więcej uważności i koncentracji. Powtarzając słowa nauczycielki Sharmili Desai – Good lives in details. Nie ignoruj więc nawet najmniejszych szczegółów w każdej asanie.

Szukaj przestrzeni i rozluźnienia w ciele

Nie bądź najlepszy w jodze, bądź sobą i w kontakcie z ciałem. Poprzez uważność na ciało i przytomną obecność tu i teraz masz możliwość skanowania i kontaktu z ciałem. Dzięki temu możesz aktywować te mięśnie, których potrzebujesz i odpuszczać te, które mogą się rozluźnić w konkretnej asanie. Wtedy będzie łatwiej wykonać Ci trudniejsze asany bez marszczenia twarzy, zaciskania zębów, czy budowania jeszcze innych napięć w ciele. Często nawet nie mamy świadomości, że stojąc na jednej nodze mocno zaciskamy zęby, a chcąc bardzo mocno wykonać którąś z asan zatrzymujemy oddech. A to oddech jest podstawą każdej jogowej praktyki

Ucz się świadomie oddychać w czasie praktyki jogi i wtedy, kiedy odpoczywasz

To jak oddychasz w czasie praktyki będzie mieć niesamowity wpływ na to, jak będzie wyglądać ta praktyka! Oddech jest pomiędzy – ani szybki, ani wolny. Zawsze oddychaj przez nos i kieruj oddech do swoich dolnych żeber! To z kolei powoduje prawidłową pracę mięśni core, wspiera mięśnie dna miednicy, masuje narządy wewnętrzne, tłoczy limfę prawidłowo i wspiera nasz układ nerwowy!


Wprowadzając te 5 elementów do swojej praktyki z czasem zauważysz różnicę. Nie zmieniaj wszystkiego od razu, zacznij od jednego elementu i kiedy on stanie się już łatwy, dodaj kolejny. Nie musisz wykonywać trudnych pozycji, żeby praktyka jogi była zaawansowana. Pamiętaj, że cały system filozofii jogi powstał po to, by żyło się lżej i łatwiej. A sama joga ma byc nauką powstrzymywania poruszeń umysłu i wewnętrzną, przyjazną podróżą poznawania samego siebie. Dlatego czasem mniej, ale w pełnej uważności będzie czymś dużo większym.