Kiedy bolą Cię plecy..
Coraz częściej w rozmowach, lub ankietach okazuje się, że bardzo wiele osób skarży się na ból pleców. Mało tego ból pleców dotyka nie tylko osób dojrzałych, na dolegliwości związane z kręgosłupem skarżą się również osoby młode, w tym również te praktykujące jogę!
Fizyczne aspekty i przyczyny bólu pleców
Praktykując jogę ból pleców się zmniejsza, a czasem nawet znika. Pamiętaj jednak, że praktyka jogi to tylko mała część Twojego tygodnia. Długie przebywanie w jednej pozycji. Zakładanie nogi na nogę (zawsze tej samej). Codzienne nieprawidłowe wzorce ruchowe mogą być przyczyną bólu pleców. Często przyczyną bólu pleców jest wada kręgosłupa, zła kondycja mięśni przykręgosłupowych, słabych mięśni posturalnych i zbyt napiętych mięśni tonicznych. Istnieją choroby dotyczące samego kręgosłupa, takie jak zwyrodnienia krążków międzykręgowych, zapalenie stawów kręgosłupa skrzywienia boczne itd, jednak jest ich zdecydowanie mniej, a często podłożem tych chorób są problemy z mięśniami przykręgosłupowymi.
Dlatego tutaj warto:
- przyjrzeć się temu jaką mamy postawę stojąc, siedząc, chodząc i jak wykonujemy czynności, takie jak: kucanie, podnoszenie, pochylanie się itd.
- zmieniać pozycje siedzące tak często, jak tylko możesz – najlepiej co 30min. Koryguj ułożenie kręgosłupa, głowy w stosunku do ciała i symetrii w biodrach
- ruszać się! Często i jak tylko lubisz – spacer, taniec, boks, joga, siłowe ćwiczenia, pływanie, co tylko lubisz – ale szukaj różnorodności!
- automasaże i rozluźnianie napiętych mięśni, to nie zawsze musi trwać długo ale przed każdym treningiem warto najpierw rozluźnić toniczne mięśnie!
Te fizyczne dolegliwości mogą być wynikiem naszego stylu życia: mało ruchu, dużo pracy siedzącej, stres, gonitwa, napięte mięśnie, brak czasu na relaks i regenerację.
Dlaczego praktyka jogi przynosi rezultaty i poprawia jakość życia? Bo w jodze od zawsze człowiek był całością – jego ciało, umysł i dusza miały wzajemny wpływ na siebie nawzajem. Dlatego praktyka jogi, to nie tylko asany ale również oddech, medytacja, wyciszenie, relaksacja i poszukiwanie spokoju. Na szczęście nauka powoli potwierdza to, co wschodnia mądrość i tradycja powtarza od zawsze, że człowiek stanowi całość!
Ból pleców a emocje i stres
Na ból pleców może również wpłynąć to, jak funkcjonujemy na co dzień: wiecznie piętrzącą się listę rzeczy do zrobienia, strach/niepokój o to co będzie jutro, wzmacnianie i karmienie wewnętrznej krytyki i ciągłego niezadowolenia z siebie, czy też branie na barki za dużo zarówno obowiązków, jak i tego „co ludzie mówią”. Te wszystkie negatywne myśli mają zdecydowany wpływ na napięcia w ciele. Jak to się dzieje? Pomostem między mózgiem, a ciałem jest m.in. układ nerwowy! Nasz mózg komunikuje się z ciałem i odwrotnie – ciało z mózgiem poprzez impulsy z układu nerwowego. Każdy impuls z naszego mózgu dociera do miejsca w naszym ciele, często krótkotrwale powodując skurcz mięśnia. Problem pojawia się wtedy, kiedy sygnały wysyłane są regularnie lub wręcz nadmiernie, co w efekcie powoduje napięcie i sztywnienie mięśnia. Co z kolei skutkować może bólem w konkretnym miejscu naszego ciała.
Co możesz zrobić juz?
Zatrzymaj się i przenalizuj jak wygląda Twój dzień. Jak wiele nieprzyjemnych sytuacji Cię spotyka. Co sobie mówisz? Czy towarzyszą Ci stany lękowe? Może często odczuwasz niepokój, czy napięcie? Pamiętaj, że każda negatywna myśl generuje impuls. Impuls ten wędruje wzdłuż rdzenia kręgowego i poszczególnych nerwów docierających między innymi do mięśni przykręgosłupowych.
Dlatego poza dedykowanymi ćwiczeniami, terapią u specjalisty tego od ciała, czy umysłu warto, żebyś również przyjrzeć się/wdrożyć kilka rzeczy:
- zapisz się na zajęcia jogi, medytacji, relaksacji, które odbywają się niedaleko Ciebie.
- poszukaj narzędzi, które Tobie pomogą radzić sobie w sytuacjach stresowych. Zwróć uwagę na osoby, którymi się otaczasz. Zauważ jakie momenty i które chwile są dla Ciebie przyjemne, otulające, rozluźniaące
- pomyśl o tym, jak możesz działać w momentach stresujących dla Ciebie. Jest wiele narzędzi i osób, które mogą Cię tu wesprzeć – psychotrapeuci, coachowie, przyjaciele.
- zwróć uwagę na to, czym się karmisz: pożywienie, dialog wewnętrzny, ludzie dookoła, filmy, muzyka, co czytasz i czym się interesujesz. I zacznij uważnie wybierać to, co będzie dla Ciebie wspierające.
Nie unikniemy sytuacji stresowych, bo stres jest niezbędny do naszego funkcjonowania i życia! Cały problem polega na braku równowagi między odpoczynkiem i działaniem, wzmocnieniem i rozluźnieniem, pracą i wakacjami, spaniem i funkcjonowaniem. Jak widzisz przyczyn bólu pleców może być wiele.
Ja zapraszam Cię do nowego programu online: kurs jogi dla kręgosłupa który stworzyłam z myślą o różnych aspektach ciała. W naszym kursie znajdziesz aż 7 praktyk!
- Trzy praktyki jogi: dla odcinka szyjnego, dla odcinka piersiowego i dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
- Praktykę jogi rozluźniającą i mobilizującą cały Twój kręgosłup.
- Sesje rozluźniającą i automasażu, dzięki której poznasz mięśnie toniczne ciała i dowiesz się jak je rozluźnić i rozciągnąć.
- Reset ciała po długim czasie siedzenia (w pracy, samochodzie, na kanapie w niedzielne popołudnie). Praktyka, która zadba o te miejsca w ciele, które są przykurczone i napięte
- Rozluźniającą sesję głębokiego automasażu Twojej twarzy i szyi. Czyli miejsc w Twoim ciele, gdzie kumuluje się bardzo dużo napięć i stresu!
Cały pakiet kursu, to cena 350zł. Kupując kurs otrzymujesz od razu dostęp do wszystkich praktyk na zawsze!
Chcę kupić kurs i dowiedzieć się więcej!
A jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości – śmiało pisz do nas!