Jogadom

16.03

Joga dla początkujących. Joga dla takich, jak Ty!

Zapytaliśmy naszych uczniów, dlaczego przyszli na jogę. Powodów było więcej, ale wybraliśmy te 3 najpopularniejsze! Jednocześnie chcemy Cię przekonać, że na jogę przychodzą zwykli ludzie, bardzo podobni do nas..

Być może jest tak, że już od dłuższego czasu zastanawiasz się nad jogą dla początkujących. Bardzo chcesz, a jednak w Twojej głowie mogą pojawiać się wątpliwości. Czy dam radę? Nie jestem wystarczająco rozciągnięty? Mój wygląd ma znaczenie. Po co mi joga, przecież już ćwiczę..

Wokół jogi pojawiło się tak samo wiele mitów, jak i przekonań. Świat w kolorowych zdjęciach, filmach i internecie jest piękny. Widzimy szczupłe, wysportowane joginki. Silnych muskularnych joginów. Wszyscy obdarzeni słonecznymi uśmiechami w przepięknych strojach. I dokładnie tak bywa w sieci – kolorowo, pięknie, bajkowo.. Tak jest w sieci, a jak jest w szkole jogi?

Na jogę przychodzą ludzie, bardzo podobni do nas..

Ci, którzy postanowili dopiero co ruszyć ciało z kanapy,
Osoby przepełnione bodźcami, z rozbieganymi myślami i napięciami w ciele,
Ci, którzy lubią mówić o sobie „sztywniacy”, „krzywi”, „za duzi”, „nie rozciągnięci”, „zbyt rozproszeni”

Jeśli tak się właśnie masz, śmiało: Zapisz się na kurs jogi dla początkujących!

Przez kilka lat prowadzimy już kursy jogi dla początkujących. Zapytaliśmy się więc naszych uczniów, czemu przychodzą na jogę i czego tu szukają. Oto kilka powodów dlaczego przychodzicie na jogę:

Bolały mnie plecy..

Jak często słyszeliście ten powód? On wcale nie jest powtarzanym banałem – rzeczywiście tak jest. Joga rozluźnia napięcia i pozwala zastanym miejscom w ciele się obudzić. Dzięki rozluźnieniu możesz stworzyć przestrzeń, a rozluźnione mięśnie mogą znów zacząć pracować prawidłowo. Joga to nie sport, tutaj nie skupiamy się na rywalizacji i wynikach. Dlatego możesz spokojnie pracować w swoim tempie na rozluźnieniu i odblokowywaniu napięć.

Pamiętaj jednak, że często bóle które powstają są również wynikiem zbyt słabych mięśni posturalnych. Czego efektem jest przeniesienie ciężaru i pracy naszego ciała na nasz kręgosłup i stawy. Mięśnie posturalne, to nie pięknie wyrzeźbiony brzuch, ale silne centrum! Dzięki temu, kiedy się schylamy czy podnosimy coś ciężkiego aktywuje się chroniąc nasz kręgosłup!

Co więc dobrego joga zrobi dla Twojego ciała?

  • rozluźni mięśnie wzdłuż Twojego kręgosłupa, dzięki czemu poprawi się Twoja sylwetka
  • wzmocni mięśnie posturalne: mięśnie wzdłuż kręgosłupa, w okolicach miednicy, oraz stawów, jednocześnie poprawiając ich mobilność i zwiększając zakres ruchu.
  • wraz ze wzmocnieniem i stabilizacją mięśni posturalnych kolejne mięśnie w Twoim ciele zaczną się rozluźniać, wydłużać i wysmuklać. Powoli zacznie zmieniać się również wygląd Twojego ciała.

Wraz z czasem zacznie się poprawiać Twoje samopoczucie! Bo przecież dużo lepiej i wygodniej żyje się bez bólu, z mniejszymi napięciami i lepszą ruchomością stawów!

Jednak pamiętaj! Jeśli czujesz, że sprawa jest poważna najpierw skonsultuj się ze specjalistą i upewnij się, że joga będzie również dobrą praktyką dla Ciebie!

Nic mi się nie chce.. Poza ciałem na jodze również dbasz o swoją energię.

Joga, jak każdy ruch budzi ciało! Nasze ciało stworzone jest do ruchu! To nasz tryb życia, pracy, a ostatnio również pandemia zmniejsza okazję do ruchu. Skutki tego poza tymi fizycznymi można również odnaleźć w tych energetycznych. Mniej się chce, jesteśmy bardziej ospali, mamy mniej energii do życia. Dlaczego joga?

Bo joga uczy kontaktu z ciałem, świadomej pracy i nauki ruchów. Dzięki temu uczymy się słuchać ciała i odpowiadać na jego potrzeby. Celem jogi nie jest wykonanie treningu na 120%. Celem jogi jest poruszanie ciała w poszukiwaniu rozluźnienia, odpuszczenia, ale również wzmocnienia go w mądry i świadomy sposób. W czasie jogi powracasz również do nauki świadomego oddechu, dzięki któremu możesz pobudzić ciało i swoją energię. Pracując z oddechem również przed snem możesz wyciszyć i przygotować ciało do spokojnego snu.

A wyspany człowiek, to ten pełniejszy energii. Po prostu!

Stres i napięcie – szukam sposobu, żeby się wyciszyć. Joga uczy koncentracji.

Jeśli już piszemy o oddechu, to nie sposób powiedzieć o tym jak bardzo pomaga joga w nauce koncentracji. Joga daje mnóstwo narzędzi do pracy z umysłem, wyciszeniem i koncentracją. Te najważniejsze wg. praktyki ashtanga jogi, to: Oddech, asana (pozycja jogi) która ma być jednocześnie stabilna i wygodna i drishti (spokojny, skupiony wzrok w jednym punkcie). Stosując te narzędzia szybko przekonasz się, jak ogromny wpływ na Twoją koncentracje mają te trzy czynniki!

Oczywiście! Zaczynając praktykę ciężko myśleć o wszystkim od razu. Nic się nie martw zajęcia zaczynają się zawsze od wyciszenia i koncentracji na oddechu. Później krok po kroku uczysz się prawidłowego ułożenia ciała – to już powoduje, że jesteś tu i teraz. A dopiero na końcu po prostu kierujesz wzrok w konkretny punkt, żeby nie rozproszyć swojej uwagi. Pamiętaj też, że to wszystko jest praktyką! Czasami jest łatwiej, czasami trochę trudniej. Nasze życie się wydarza i złapanie chwili spokoju na macie czasem łatwe nie jest. Po prostu!

Ale im częściej będziesz wracać do praktyki i na matę, tym częściej zobaczysz jakie niesamowite efekty przynosi joga. Nie tylko w ciele fizycznym, ale również w lepszym samopoczuciu i większej koncentracji!

Co więc teraz możesz zrobić?

Najlepiej zapisać się do naszej szkoły na kurs jogi dla początkujących!

I zacznij z nami swoją 3 miesięczną przygodę z jogą! Rozluźnisz napięcia w ciele, wzmocnisz mięśnie posturalne i zrozumiesz dlaczego są one tak ważne, poprawisz swoją kondycję i wydolność. Przekonasz się też, jak wiele potrafi Twoje ciało, jeśli postawisz na regularną praktykę!

Jeśli jednak czujesz bardzo dużo napięć w ciele. Proponujemy, żebyś zaczął od rozluźnienia i łagodnej praktyki. Idealne zajęcia dla Ciebie, to Yin joga z automasażem, albo łagodne kursy jogi: joga dla kręgosłupa, joga dla bioder, rozluźnienie i wzmocnienie – zadbaj o plecy. Wszystkie zajęcia i aktualne kursy znajdziesz w aktualnościach.

Możesz też zacząć od praktyki na YouTubie. Na naszym kanale mamy selekcję praktyk jogi dla osób początkujących. Na początek proponujemy Ci przyjemną praktykę jogi dla szyi i barków