Jogadom

Drishti – dlaczego warto praktykować?

Drishti, oznacza punkt skupienia wzroku. Gdy umysł jest nieuważny i rozproszony, wtedy wzrok porusza się. Twórcy jogi odkryli, że gdy skupimy wzrok, zyskujemy wewnętrzny wgląd, co pozwala praktykującemu zatrzymać myśli. Medycyna i anatomia zaś pokazuje, jak bardzo nasze oczy połączone są z umysłem – dzięki czemu uspakajając wzrok bezpośrednio wpływamy na zmniejszenie napięć i redukcje stresu w naszym ciele.

Drishti, to punkt skupienia wzroku. Zatrzymanie się i rozluźnienie gałek ocznych. Jest to jeden z trzech fundamentalnych elementów praktyki ashtanga jogi. Dzięki niemu można doświadczać stabilności w asanach i zatrzymania własnych myśli. Praktyka ashtanga jogi na całym świecie jest prowadzona i uczona zgodnie z tradycją. Tu ważna jest tak samo asana, głęboki oddech i spokojny łagodny wzrok. Te trzy czynniki pozwalają praktyce jogi stać się tą która łączy świat zewnętrzny z Twoim wewnętrznym ja. Między innymi właśnie na tym polega wyjątkowość tej praktyki: na zatrzymaniu i skupieniu uwagi mimo dynamiki ruchów i działaniu.

Drishti, to koncentracja, praca ze spokojem i uspokojeniem umysłu.

W sanskrycie „drishti” oznacza wzrok, wizje, widzeniem punkt skupienia wzroku, jako czasownik oznacza „wpatrywać się w oczy”. Korzeń „dr” oznacza zatrzymanie, przytrzymanie, dlatego w praktyce jogi używamy wzroku do zatrzymania go na danym punkcie. Chcemy spojrzeć w dane miejsce (nos, kciuk, pępek) i pozwolić odpocząć w nim naszym oczom. Rozluźniony wzrok, szczególnie zewnętrzne kąciki naszych oczu pozwalają włączyć parasympatyczny układ nerwowy, który odpowiedzialny jest za rozluźnienie, odpoczynek i spokój.

W praktyce Ashtanga Joga wyróżniamy 9 drishti:

  1. Czubek nosa, nasagrai drishti
  2. Przestrzeń pomiędzy brwiami, Ajna chakra/brumadhya
  3. Wzrok na pępek, Nabhi chakra
  4. Dłoń, Hastagrai
  5. Stopa, Padhayoragra
  6. Kciuk, Angustha
  7. Wzrok do góry, Urdva drishti
  8. 9. Prawa/Lewa strona, Parshva

Zatrzymując wzrok, wyciszasz swój umysł.

Twoja uwaga podąża za Twoim wzrokiem. Dlatego tak ważne jest potraktowanie praktyki jogi, jako całości i wprowadzenie drishti do swojej regularnej praktyki. Jeśli zaczniesz obserwować siebie i innych zauważysz, że kiedy nad czymś myślisz, rozmawiasz, szukasz rozwiązania Twój wzrok kieruje się w różne strony – do góry, lub na boki. W sytuacji aktywacji umysłu również źrenice zaczynają się aktywować i rozszerzać.

Dlaczego?

Anatomicznie nasze gałki oczne połączone są z naszym mózgiem. Szczególnie komórki siatkówki oka są w bezpośrednim kontakcie z mózgiem. A to właśnie ona odpowiedzialna jest za widzenie perspektywy, kolorów, czy odległości jakie nas dzielą od przedmiotów i ludzi dookoła nas. Nie bez powodu mówi się, że oczy są naszym oknem na świat i bramą do naszej duszy. A nasz wzrok ma bezpośredni wpływ na aktywację naszego umysłu. Może być też narzędziem do aktywowania parasympatycznego układu nerwowego, odpowiedzialnego za odpoczynek i relaks..

Chcesz się przekonać?

Spójrz przed siebie na moment – wystarczy jedna minuta. Zatrzymaj w miejscu swój wzrok. Obserwuj powoli, co dzieje się z umysłem i Twoim oddechem. Jeśli pojawi się ziewnięcie, przełknięcie śliny, lub westchnienie oznacza, że przełączamy się na tryb odpoczynku i relaksu, głowa się uspokaja i powoli opada nam poziom napięcia i stresu.

Dishti jest niezwykle ważnym elementem w praktyce jogi. Zatrzymanie pozwala Ci na głębszą koncentrację i bycie tu i teraz w trakcie własnej praktyki. Zauważenie tego co jeszcze możesz skorygować, a co już ma pozostać takie jak jest. Angielskie stilness jest wyrazem pełnej asany. Dzięki zatrzymaniu ciała, wzroku i myśli może dać przestrzeń na poruszenie wnętrza dzięki spokojnym i głębokim wdechom i wydechom. Doświadczenie połączenia oddechu, zatrzymania ruchu i spokojnego umysłu pozwala poczuć integralność, piękno praktyki i harmonię praktyki, jaką daje Ashtanga Joga.

Zapraszamy Cię do wspólnej praktyki ashtanga jogi na kursie jogi dla początkujących!